Komentarze: 0
Budowa domu pociąga za sobą najczęściej ogromne nakłady finansowe. W trakcie wznoszenia domu, kiedy praca wre, a ekipa budowlana zajmuje się realizacją ściśle założonego planu, może się okazać, że nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy na opłacenie robotników i na zakup materiałów budowlanych. Jednym z wyjść jest kredyt hipoteczny na budowę domu. Kredyt budowlany na dom, czy jak kto woli – budowlano-hipoteczny, jest udostępniany przez bank na podobnych zasadach, jak zwyczajny kredyt hipoteczny. Aby go uzyskać trzeba więc spełnić takie wymagania jak: mieć odpowiednią zdolność kredytową, wkład własny określonej wysokości i dopełnić wszelkie formalności.
Czas, w którym udzielany jest kredyt hipoteczny może być w istocie bardzo długi, jeśli wystąpi problem z dokumentami, albo bank będzie miał wątpliwości, czy rzeczywiście jesteśmy wiarygodnymi klientami i czy warto nam udzielić kredytu.
Kredyt budowlany wiąże się z koniecznością utrzymywania ścisłego kontaktu pomiędzy kredytobiorcą a bankiem przez cały okres budowy. Pożyczka hipoteczna tego nie zakłada. W praktyce więc, przez cały okres budowy klient musi pozostawać w kontakcie ze swoim bankiem, co może okazać się kłopotliwe. Kredyt budowlany jest wypłacany w transzach, które są udzielane klientowi wraz z postępami w budowie. Bank kontroluje stan wykonania planu budowlanego ze stanem rzeczywistym.
Czasem więc zamiast kredytu budowlanego, warto zdecydować się na inny sposób pozyskania pieniędzy na budowę. Wyjściem z sytuacji jest wspominana pożyczka hipoteczna na budowę domu, bądź też inne produkty kredytowe dostępne w banku.
Pożyczka hipoteczna pod hipotekę nie wymaga dostarczenia takich dokumentów, jak decyzja o pozwoleniu na budowę, czy też księga wieczysta działki i kosztorys budowy wraz z projektem budowlanym. Kredyt budowlany niestety będzie tego od nas wymagał. Czasem więc przy dłuższym oczekiwaniu na kredyt hipoteczny lepiej zdecydować się na inny sposób sfinansowania dalszej budowy domu. Ekipa budowlana bynajmniej nie będzie czekać na to, abyśmy dostali kredyt hipoteczno-budowlany. Zaniecha prac, jeśli nie wypłacimy jej umówionego wynagrodzenia. Jak wiadomo, drugą firmę, która dokończy rozpoczęte prace, będzie nam wyjątkowo ciężko znaleźć. Dlatego lepiej od razu dowiedzieć się, jakie wymagania ma bank, jeśli interesuje nas pożyczka hipoteczna.